ایران فیدار > مقالات > راهنمای انتخاب نوع کرکره برقی | ایران فیدار

راهنمای انتخاب نوع درب کرکره برقی

انتخاب نوع تیغه کرکره

  • تیغه های آلومینیومی دارای تنوع در تولید هستند از جمله ی آن ها می توان به تیغه ی تک پل و دو پل ، تیغه پانچ ، تیغه آلومینیوم فوم دار و تیغه غضروف دار اشاره کرد.
  • تیغه کرکره برقی آلومینیومی دارای جداره داخلی تکی (تک پل) و دوجداره (دوپل) می باشند. که نوع دو پل آن نسبت به تک پل دارای مقاومت بالاتری می باشد.این نوع تیغه ها بیشترین تقاضا را در بازار دارا می باشند.سایز های تیغه های آلومینیومی موجود در بازار در ۳ سایز ۶۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ موجود می باشد . از سایز ۶۰ تیغه بیشتر در کرکره پارکینگ هایی با ابعاد کوچک و پنجره ها استفاده می شود. از سایز ۸۰ تیغه در پارکینگ ها و کرکره فروشگاه ها با ابعاد متوسط تا ۱۸ متر مربع استفاده می شود. از سایز ۱۰۰ تیغه در فروشگاه های عریض و کرکره صنعتی کارخانجات و درب سوله ها استفاده می شود .
  • برای بدست آوردن ابعاد درب کرکره ای باید عرض کلی درب را در ارتفاع تا سقف کار ضرب نموده برای مثال عرض ۳.۵ متر در ۳ متر ارتفاع ۱۰.۵ متر مربع متراژ درب اتوماتیک کرکره ای بر حسب متر مربع می باشد . 
  • تیغه کرکره برقی پانچ از پانچ شدن تیغه های تک جداره آلومینیومی تولید می شود و روی تیغه برش هایی به شکل دایره ، مستطیل ، بیضی ایجاد شده است که جهت زیبایی بیشتر و همچنین ورود نور بصورت ترکیبی با تیغه کرکره آلومینیوم ساده استفاده می شود . استفاده کل یک دهنه کرکره برقی با تیغه های پانچ چندان توصیه نمی شود(به دلیل ایمنی کمتر) و بهتر است حداکثر ۵-۶ ردیف از تیغه های کرکره برقی پانچ شده باشد.
توضیحات برای عکس ثبت نشده

تیغه کرکره فوم دار از بیلت آلومینیوم ساخته می شود و داخل آن از خمیر پلی اروتان پر می شود و رنگ آن الکترواستاتیک (ضد خش) می باشد و به علت کم صدا بودن و سبک بودن نسبت به سایر تیغه ها برای مکان های مسکونی، درب پارکینگی و پنجره ها استفاده می شود . البته با توجه به وزن پایین این نوع تیغه ها استفاده از این مدل تیغه کرکره رایج نیست.
تیغه کرکره غضروف دار برای بی صدا کردن کامل در کرکره اتوماتیک استفاده می شود.در کرکره برقی ممکن است در دور اول چرخش که حجم تیغه دور شفت کم است صدای اندکی تولید نماید. در صورتی که بخواهیم تیغه کرکره کاملاً بی صدا عمل کند باید دوران و چرخش آن را آسانتر نماییم و این کار با افزودن یک تیغه کوچک (غضروف) به کرکره برقی امکان پذیر خواهد بود اضافه شدن غضروف باعث راحتی فرآیند رول شدن درب دور شفت می شود که این عامل باعث جلوگیری از صدای ناخواسته حین کار در کرکره برقی می شود.
تیغه کرکره گالوانیزه تک جداره از آهن گالوانیزه ساخته شده و از استحکام بالاتری نسبت به تیغه های آلومینیمی برخوردار است ، به دلیل استهلاک بالای آهن ، عدم تثبیت رنگ های روشن برای مدتی طولانی و سنگینی آن کمتر از این نوع تیغه در نماهای تجاری و مسکونی استفاده می شود و بیشتر موارد استفاده این نوع تیغه در اماکن صنعتی و درب های با ابعاد بزرگ می باشد
 تیغه کرکره رول گیتر از لحاظ امنیت در بین انواع تیغه کرکره برقی در رده ی امن ترین تیغه قرار می گیرد و بعد از آن تیغه پلی کربنات با لوله استیل قرار دارد. تیغه های رول گیتر با مفتول های فولادی آبکاری شده و با روکش آلومینیومی ساخته شده اند.
این تیغه ها برای مکان های بادگیر بسیار مناسب هستند .
تیغه پلی کربنات از جنسی ساخته شده است که به آن فولاد پلاستیکی می گویند که از مقاومت و دوام بسیار بالایی بر خوردار است . جنس تیغه های پلی کربنات شفاف نسوز یا ضد حریق می باشد . امنیت هم یکی دیگر از مهم ترین مزیت های این در کرکره ای است . تمام این قابلیت ها باعث شده است که این کرکره برقی به عنوان یکی از محبوب ترین و هم چنین امن ترین انواع کرکره اتوماتیک شناخته شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

انتخاب نوع موتور کرکره برقی

برای محاسبه وزن تیغه کرکره برقی باید به نوع آلیاژ (پلی کربنات، آلومینیوم، گالوانیزه) و نوع ساخت (تک جداره ، دو جداره) توجه نمود که پر کاربرد ترین آنها تیغه دو جداره با آلیاژ آلمینیوم می باشد. تقریبا هر یک متر مربع از کرکره برابر ۱۰ کیلو گرم محاسبه می شود مثلا اگر کرکره برقی ای با ابعاد ۳ متر عرض و ۳ متر ارتفاع داشته باشید مساحت آن ۹ متر و وزن تقریبی آن ۹۰ کیلو گرم است. پس برای این کرکره برقی اگر تعداد باز و بسته شدن آن در روز کم بود (حداکثر ساعتی ۱ بار کرکره برقی بالا و پایین شود )می توانید از موتور توبولار استفاده کنید و نیازی به استفاده از موتور ساید نیست ولی اگر تعداد باز و بسته شدن آن زیاد بود سعی کنید از موتور ساید استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم برای کرکره هایی با وزن ۱۵۰ کیلو گرم به بالا و یا در مکان های پر تردد از موتور های ساید استفاده کنید. چرا که این موتور ها سرعت حرکت بیشتری، نسبت به موتور های دیگر دارند و نیز در صورت استفاده مکرر کمتر داغ می کنند و طول عمر بیشتری را دارا می باشند. 

توضیحات برای عکس ثبت نشده
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایران فیدار می باشد.