ایران فیدار > درب اتوماتیک در اصفهان > درب اتوماتیک کرکره ای در اصفهان > انواع موتور درب کرکره ای
انواع موتور کرکره برقی-فروش موتور درب کرکره ای در اصفهان | ایران فیدار

موتور کرکره برقی

به طور کلی نقش موتور در کرکره های برقی کاملا حیاتی است و بدون وجود و یا بروز ایراد در این قسمت نمی توان گفت که کرکره ی ما از نوع برقی است و به همین جهت می توانیم این بخش را مهمترین قسمت درب اتوماتیک کرکره برقی در نظر بگیریم. عملکرد موتور درب کرکره ای به گونه ای است که با به چرخش در آوردن شفت کرکره برقی باعث حرکت رول تیغه ها به سمت بالا و پایین می شود و با قدرت دورانی که ایجاد می کند باعث این اتفاق می گردد.
بیشتر انواع موتور کرکره برقی موجود در بازار از نوع توبولار و ساید هستند که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند و در بحث تعمیر موتور درب اتوماتیک کرکره ای و تعویض موتور کرکره برقی نیز تعمیرکار باید شناخت کافی از نوع و نحوه عملکرد آن را داشته باشد. یکی از نکات بارز موتورهای کرکره اتوماتیک این است که نیاز به نظافت و روغن کاری ندارند و طول عمر استانداردی را یدک می کشند و در صورت استفاده صحیح تا مدت ها نیاز به تعمیرات نخواهند داشت اما در صورت بروز مشکل نیز کاملا قابل ترمیم و تعمیر و تعویض هستند.


موتور توبولار (تیوبلار)

این مدل موتور درب اتوماتیک کرکره ای مورد استفاده در تمامی انواع کرکره های برقی می باشد. این موتور کرکره برقی استوانه ای شکل است و دارای شکلی لوله مانند می باشد. موتور درب کرکره ای توبولار به نسبت موتور کرکره برقی ساید فضای کمتری اشغال میکند .موتور توبولار از بهترین نوع موتور در استفاده درب کرکره برقی می باشد و بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.
ویژگی ها

از ویژگی های این موتور کرکره برقی نصب آسان آن می باشد. از ویژگی موتور کرکره توبولار امنیت زیاد، نصب راحت و صدای کم نام برد. از این مدل موتور درب کرکره ای بیشتر در نصب درب اتوماتیک کرکره ای پارکینگ های کوچک با تردد کم استفاده می شود که بسیار زیبا می باشد.
موتورهای توبولار کرکره برقی به دو دسته سنگین صنعتی و دسته سبک تقسیم می شود. مدل سبک موتور توبولار درب اتوماتیک کرکره ای قدرتی معادل سی تا صدوچهل نیوتن متر دارد و برای مکان هایی که عرض تیغه خیلی زیاد نیست و کاربر احتیاج به کارکرد زیاد موتور کرکره برقی ندارد استفاده می شود اما مدل صنعتی موتور درب کرکره ای قدرتی از صدوچهل تا سی صد نیوتن متر را دارد و نیاز به شفت (لوله) کرکره برقی یازده است و معمولا مورد استفاده برای درب های کرکره ای باعرض بالاتر تیغه و باز و بسته شدن بیشتر درب کرکره ای مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا موتور توبولار کرکره اتوماتیک حدود پنجاه تا شصت سانتی مترارتفاع دارند که از یک طرف شفت کرکره برقی وارد می شوند و در داخل شفت یا همان لوله پیچ می شوند و قسمت قابل حرکت موتور توبولار (تاج) کرکره برقی که همان قسمت پیچ شده برشفت است باعث چرخش لوله می شود و در نتیجه کرکره برقی به پایین و بالا حرکت می کند.

موتور کرکره برقی - موتور توبولار کرکره برقی | ایران فیدار

موتور توبولار در اصفهان - موتور توبولار کرکره برقی | ایران فیدار

عملکرد موتور کرکره برقی توبولار در زمان قطع برق

موتور توبولار درب کرکره ای در زمان قطع برق دارای یک آچار خلاص کن می باشد، که به طرق مختلف میتوانند حرکت کنند.
۱) ازطریق دستیگره خلاص کن که غالبأ بعضی از فروشگاهها بواسطه حرکت دادن سایبان فروشگاه از آن استفاده مینمایند و با چرخاندن آن میتوانیم درب اتوماتیک کرکره ای را به بالا و پائین هدایت نمائیم.
۲) از طریق آچار جک خودرو که این وسیله نیز در اکثر خودروها موجود می باشد.
از ۲ طریق بالا می توانید هم برای کرکره برقی پارکینگ و هم برای درب کرکره اتوماتیک فروشگاه بهره ببرید. توجه داشته باشید استفاده از خلاص کن موتور کرکره برقی توبولار لزوما در زمان قطع برق کاربرد ندارد و در هر حالتی میتوانید از خلاص استفاده نمائید. در ضمن این نوع موتور کرکره برقی دارای ۲ نوع بک آپ (ups) و بدون بک آپ می باشد که در صورت خرید مدل یو پی اس دار کرکره برقی نسبت به ابعاد تا ۳۰ مرتبه در زمان قطع برق میتواند حرکت کند.


برندهای موتور توبولار کرکره برقی

موتور توبولار اروپایی
لازم به ذکر است که موتور های کرکره برقی توبولار اروپایی معمولاً جهت پرده برقی، سایه بان برقی و امثال آن تولید می شوند و اروپایی ها جهت کرکره برقی از موتور توبولار استفاده نمی کنند، لذا این موتور ها حداکثر تا ۱۰۰ نیوتن تولید می شوند که برای درب اتوماتیک کرکره ای چندان مناسب نیست. موتورهای کرکره برقی توبولار اروپایی قیمت بالایی دارند، قطعات یدکی آنها به سختی یافت می شود، تشخیص اصل از تقلبی موتورهای کرکره برقی توبولار اروپایی دشوار است و در مجموع استفاده از این موتورهای کرکره برقی چندان توصیه نمی شود.
موتور توبولار چینی

موتورهای کرکره برقی توبولار چینی معمولاً تحت لیسانس هستند و یا به کلی برند نیز چینی است، ولی با توجه به نیروی تولیدی بالا و قیمت پایین بیش از ۹۹% بازار کشورمان را در اختیار دارند.

انواع موتور کرکره برقی - موتور توبولار کرکره برقی | ایران فیدار

موتور کرکره برقی توبولار (نصب داخلی) و موتور کرکره برقی ساید (نصب خارجی) پرکاربردترین موتور درب کرکره ای موجود در بازار کشومان می باشند. تفاوت اصلی موتور کرکره برقی ساید و موتور درب کرکره ای توبولار این است که موتور ساید در بیرون از شفت کرکره برقی مستقر می شود و نوع دیگر نیز در داخل شفت کرکره برقی قرار می گیرد. هر دو موتور کرکره برقی قابلیت نصب ups را دارند و در موارد قطع برق شهری نیز از قابلیت های ویژه ای بر خوردارند تا عملکرد کرکره به کلی از بین نرود .


موتور ساید کرکره برقی

موتور کرکره برقی ساید مناسب برای انواع درب کرکره ای سنگین می باشد. به عنوان مثال کرکره برقی مورد استفاده در محیط های صنعتی مانند کرکره برقی کارخانه، کرکره برقی سوله، کرکره برقی فروشگاهها و درب اتوماتیک کرکره ای پارکینگ های پرتردد و کارخانجات می باشد. همچنین در کرکره اتوماتیک پارکینگ مکان های پرتردد مانند مجتمع و برج های مسکونی و تجاری به کار می رود.
از معایب موتور کرکره برقی ساید می توان به فضای زیادی که این موتور اشغال میکند اشاره کرد. طول پلیت موتور درب کرکره ای ساید بر خلاف موتور های توبولار که طول پلیت از ۳۰ سانتی متر تجاوز نمیکند، حدود ۶۰ سانتی متر می باشد. از این رو می توان گفت موتور کرکره برقی ساید جهت استفاده در فروشگاهها و پارکینگهای کوچک مناسب نیست. در مقابل، این نوع موتور کرکره برقی دارای محاسن بسیار زیادی می باشد؛ از جمله قدرت بالا، بیصدا بودن موتور ساید خصوصأ مدل ۲۴ ولت آن که دارای باطری بک آپ می باشد و در زمان قطع برق می توان کرکره بر قی را متناسب با وزن آن تا چندین مرتبه بالا و پائین آورد از دیگر محسنات این نوع موتور کرکره برقی خارج بودن موتور ساید از داخل شفت است که در زمان خرابی موتور نیاز به پائین آوردن تیغه و مسدود نمودن محل نصب کرکره نمیباشد.

موتور ساید باطری دار - موتور ساید کرکره برقی | ایران فیدار

موتور ساید کرکره برقی - موتور ساید یو پی اس | ایران فیدار

عملکرد موتور کرکره برقی ساید در زمان قطع برق

موتور کرکره برقی ساید در زمان قطع برق مطابق شکل دارای یک زنجیر خلاص کن می باشد که به طریق ذیل میتوانند حرکت کنند:
چنانچه کاوری روی موتور درب کرکره ای ساید را پوشانده باشد می بایست درب کاور را باز کرد و زنجیر را از داخل کاور خارج کرد که زنجیر آن بصورت رفت و برگشت می باشد و با چرخاندن آن به بالا و پائین کرکره برقی را حرکت دهید توجه داشته باشید در حین حرکت دادن زنجیر قلابی نیز توسط زنجیر کشیده میشود که حکم کلاچ موتور درب کرکره ای را دارد و با پائین کشیدن آن توسط حرکت زنجیر گیربکس از موتور کرکره برقی جدا میشود و فشار بیش از حد باعث شکستگی اهرم کلاچ میشود.


برندهای موتور کرکره برقی ساید

موتور کرکره برقی ساید اروپایی:
الرو آلمان، مارانتک آلمان، بی-اف-تی ایتالیا و …
موتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید اروپایی در بیشتر مواقع از برق سه فاز بهره می برند، لذا وجود برق اضطراری UPS عملاً در این مدل موتور کرکره اتوماتیک منتفی است. ما انتظار داریم که موتورهای درب کرکره ای اروپایی باتوجه به قیمت بالا، مدت گارانتی بالایی نیز داشته باشند ولی اکثرا این نوع از موتور درب اتوماتیک کرکره ای در بازار کشورمان با یکسال گارانتی ارائه می گردند و در صورت خرابی قطعات یدکی آنها به ندرت یافت می شود. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که موتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید اروپایی بصورت مجزا از سایر متعلقات مانند مدار فرمان، بلبرینگ، صفحه های جانبی و … ارائه می شوند و در نتیجه هزینه تمام شده یک موتور کرکره برقی ساید اروپایی تقریباً ۱۰ برابر گرانتر از یک موتور کرکره برقی ساید چینی است. با توجه به نکات بالا خیلی دور از ذهن نیست که تقریباً ۹۹% مشتریان در بازار کشورمان از موتورهای کرکرره برقی ساید تحت لیسانس و چینی استفاده نمایند.
موتور کرکره برقی ساید تحت لیسانس و چینی:

بارزانته، اس-دی-سی SDC، هیوث، اسمارت، لیفت توربو، اورال و سیگما، اتومات، سیماران، بتا و…
موتور درب کرکره ای ساید چینی بعضاً تحت لیسانس هستند و یا به کلی برند نیز چینی است. تفاوت عمده موتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید چینی با یکدیگر در نوع متریال گیربکس و سیم پیچ موتور است. موتور کرکره برقی درجه یک از سیم پیچی مس بهره می برند ولی دیگر انواع موتور کرکره اتوماتیک ارزانتر معمولاً سیم پیچی آلومینیومی دارند و در صورت کارکرد ممتد بسیار گرم می شوند و احتمال سوختن سیم پیچ در آنها بسیار بالا است. در مجموع باید گفت که نگران چینی بودن موتور کرکره برقی ساید خود نباشید ولی در انتخاب آن دقت فرمایید و از اجناس درجه یک چین جهت پروژه خود استفاده نمایید.

ups موتور ساید - موتور ساید کرکره اتوماتیک | ایران فیدار

مقایسه موتور توبولار و موتور ساید


موتور کرکره برقی توبولار:
• خلاص کن دستی دارد
• بعضی مدل ها UPS دارد
• حداکثر وزن کرکره ۳۰۰KG
• قیمت ارزانتر از موتور ساید
• میزان تردد محدود کرکره برقی
• نصب داخل رول و ظاهر زیبــا
• تعمیرات و تعویض زمانبر موتور

موتور کرکره برقی ساید:
• خلاص کن دستی دارد
• بعضی مدل ها UPS دارد
• حداکثر وزن کرکره ۱۵۰۰KG
• قیمت گرانتر از موتور تیوبلار
• میزان تردد بالای کرکره برقی
• نصب خارج رول و اشغال فضا
• تعمیرات و تعویض سریع موتور


موتور سانترال

موتور سانترال در کرکره های قدیمی، مغازه ای و مسکونی و کرکره های آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد، این موتورها در دو نوع ۱۸۰ کیلوگرم و ۲۸۰ کیلوگرم عرضه می شوند. همچنین موتور سانترال با نام های شفت و فنر ، مرکزی و MC نیز شناخته می شود.منبع تغذیه این موتورها ۲۲۰ ولت بوده و تردد مجاز روزانه آن تا سقف ۳۰ تردد در روز می باشد.  موتور سانترال کرکره برقی توانایی به حرکت درآوردن کرکره هایی را که میزان تردد و وزن خود کرکره متوسط می باشد، دارند. می توان از موتور های سانترال کرکره برقی در شرایطی که نیاز است کرکره های قدیمی، تبدیل به کرکره اتوماتیک با تکنولوژی جدید گردند، استفاده نمود؛ چرا که این موتور ها دارای نصب ساده ای می باشند و به همین خاطر نیازی به تغییر کلی و اساسی در ساختار کلی کرکره وجود ندارند. البته استفاده از موتور های سانترال در سال های اخیر کمتر شده است. این نوع موتور کرکره برقی در مرکز شفت کرکره برقی قرار می گیرد و بهمین دلیل موتور کرکره مرکزی یا سنترال ( سانترال ) نامیده می شود. از مزایای این نوع موتور کرکره برقی حرکت سریع و روان در مقایسه با موتور کرکره های توبلار و ساید می باشد. بدلیل اینکه این موتور نیاز به فنر بندی شفت کرکره برقی دارد نصب آن مشکل و هزینه نصب آن بالا می باشد و امروزه عمده ترین کاربرد آن نصب بر کرکره های قدیمی ( لانه زنبوری ) و اتومات نمودن آن کرکره ها می باشد.

موتور سنترال کرکره برقی - موتور درب کرکره ای | ایران فیدار

مزایای موتور کرکره برقی سنترال


معایب موتور کرکره برقی سنترال :


. حرکت سریع روان
. عملکرد سریع و آسان خلاص کن جهت استفاده در هنگام بی برقی
. قابل نصب بر روی کرکره های لانه زنبوری قدیمی و تبدیل آنها به کرکره برقی

.نصب دشوار و هزینه نصب بالا
.اگر به صورت درست و استاندار نصب نشود موتور و فنر ها بر روی تیغه های کرکره خش می اندازند
.تعمیرات آن نیاز به مهارت فنی بالایی دارد و در صورت خرابی نیاز است که کل کرکره برقی و شفت آن پیاده شود.