ایران فیدار > درب اتوماتیک در اصفهان > درب اتوماتیک شیشه ای در اصفهان > اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای
اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار

اپراتور سکوریت اتوماتیک


اپراتور سکوریت اتوماتیک ابزاری است تا ما به وسیله آن بتوانیم درب شیشه ای را هوشمندانه باز و بسته کنیم معمولا درب هایی که نیاز به باز و بسته شدن خودکار دارند از اپراتور درب شیشه ای استفاده میکنند .
درب شیشه ای میتواند تک لنگه و یا دولنگه باشد و معمولا به صورت افقی باز و بسته می شود بعد از اندازه گیری محل قرار گیری شیشه ها باید طبق اندازه های استاندارد اقدام به تعیین اندازه و تعداد درب کرد ، گاهی اوقات عرض درب کم می باشد و نمی توان بیشتر از ۲ لنگه استفاده کرد (یک لت ثابت و یک لت متحرک) معمولا استفاده از ۴ لت بیشترین حجم فروش درب شیشه ای را دارد (دو لت ثابت و دو لت متحرک) انتخاب اپراتور مناسب بسته به میزان تردد روزانه از مهمترین نکات درب شیشه ای می باشد .
دربی را در نظر بگیرید که روزانه با تردد بالای ۲۰۰ بار جابجایی روبرو هستیم در این درب باید حتما از موتور تردد نامحدود استفاده کنیم . البته امروزه تنوع اپراتور ها بسیار بالا رفته و حتما باید با شناخت کافی اقدام به خرید این محصول داشته باشیم برای مشاوره ی در این امر می توانید با ما تماس بگیرید.


اپراتور درب شیشه ای شامل متعلقات زیر می باشد

  • موتور الکتریکی
  • قطعات مکانیکی و گیربکس
  • برد الکترونیکی
  • تسمه
  • ریل
  • کلید خلاص کن
  • چشمی مادون قرمز 
  • چشمی لای دری
  • هنگر
انواع اپراتور درب شیشه ای | ایران فیدار

موتور اپراتور درب شیشه ای

موتور سکوریت اتوماتیک از اصلی ترین قطعات اپراتور می باشد و معمولا از موتور های تکفاز استفاده می کنند جابجایی لت و شیشه به عهده موتور می باشد . موتور تردد نامحدود از بهترین موتور های اپراتور می باشد . در مواقعی که موتور ۲۴ ولت باشد می توان از یو پی اس یا برق اضطراری برای عدم قطع عملکرد موتور اپراتور استفاده کرد . اکثر موتورهای اپراتور درب شیشه ای چپ گرد و راست گرد هستند و از یک موتور با دوسیم پیچ استفاده می کنند که در مسیر هر سیم پیچ خازنی را برای عملکرد بهتر موتور قرار می دهند برای سیم کشی موتور اپراتور باید دقت داشت که خروجی موتور دارای ۴ سیم می باشد یک سیم که سیم ارت بوده و باعث دفع نوسان برق می شود دو سیم به دو سر خازن وصل می شود هر خازن جهت حرکت به یک جهت می باشد و یک سیم باقی مانده نول دستگاه و مشترک می باشد فقط در درب های شیشه ای دو لنگه ، از دو موتور استفاده می شود به دلیل اینکه یک موتور نمی تواند همزمان دو درب را باز و بسته کند.
موتور سکوریت برقی از توان ۵۰ وات الی ۱۲۰۰ وات تقسیم بندی و استفاده می شوند استفاده بیش از حد از اپراتور باعث داغ شدن شدید موتور شده و در نهایت آسیب به برد و موتور را داشته ایم بررسی میزان تردد و انتخاب نوع موتور صحیح می تواند باعث عملکرد صحیح اپراتور شود.

موتور اپراتور در شیشه ای | ایران فیدار

گیربکس اپراتور

از آنجایی که موتور اپراتور توان لازم برای جابجایی درب را ندارد باید برای افزایش قدرت موتور ار چند چرخ دنده که داخل جعبه ای تعبیه شده اند و اصطلاحا آن را جعبه دنده یا Gear Box می نامند استفاده کرد . در درب های تک لنگه یا دولنگه سیستم متشکل است از پیچ حلزونی و مهره متصل به آن که اگر پیچ چرخیده شود مهره به حرکت در می آید و درب باز و بسته میشود اگر به هر دلیلی جریانی در مدار نداشته باشیم و قصدمان حرکت درب باشد باید محور گیربکس را خلاص کنیم با خلاص شدن محور گیربکس میتوان درب ها را به صورت دستی باز و بسته کرد توجه کنید که در سیستم های در باز کن بازویی برای خلاص کردن درب ها میتوان با استفاده از یک آچار کوچک که در هنگام نصب بر روی اپراتور تحویل میدهند گیربکس در مدار را خلاص کرد

تعمیر موتور اپراتور در اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار

برد الکترونیکی

در هر محصول الکترونیکی قسمت از مدار به عنوان مغز دستگاه یا قسمت فرمان دهنده وجود دارد اپراتور هم از یک قطعه الکترونیکی دیجیتال بهره می برد که تمامی اتفاقات در حال انجام ، از مدار صادر می شود باید توجه داشت برد مدار که داخل باکس محافظ قرار دارد نقطه ایست که تمامی سیم ها از موتور چشمی و کلید ها به آن متصل می شود و فرمان دهی از آنجا صادر می شود . عملکرد موتور ، چشمی ، سنسورها ، کلیدها ،ریموت ، زمان باز بودن درب ، تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب ، حساسیت چشمی مادون قرمز ، قطعی برق و اتصال به یو پی اس و… تمام به عهده برد است برد به طور جداگانه داخل یک باکس محافظ قرار گرفته و در محلی نزدیک اپراتور نصب می شود و از کلیه قطعات الکترونیکی باید سیمی برای ورود و خروج داده به برد متصل شود بهتر است برد حتما داخل باکس و باکس در محلی مناسب جهت عدم نفوذ آب و دور از دسترس نفرات باشد

در اتوماتیک شیشه ای در اصفهان - درب سکوریت اتوماتیک | ایران فیدار

سنسور مادون قرمز یا چشمی

چشمی دستور باز و بسته شدن درب را می دهد . می توان با تنظیم اشعه مادون قرمز فاصله تا درب جهت باز و بسته شدن را تنظیم کرد چشمی در بیرون و داخل درب باز می شود چون از هر طرف باید با نزدیک شدن به درب شاهد باز شدن درب باشیم اپراتور درب شیشه ای دارای قابلیت اتصال به اکسس کنترل می باشد با اکسس کنترل میتوان کی پد شناسایی کارت اعتباری و اثر انگشت و کد دهی را برای عملکرد اپراتور مورد استفاده قرار داد .

چشم در اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار

تسمه و تسمه گیر

تسمه برای انتقال نیروی حرکتی موتور به فلکه و سپس حرکت درب ها است.
تسمه گیر این قطعه برای اتصال تسمه به هنگرها می باشد.
بست یا براکت تسمه گیر: این قطعه یک واسط بین تسمه و تسمه گیر می باشد.

تسمه اپراتور در اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار

ریل و کاور

از جنس آلومینیوم سخت و با مقطع ضد سایش و در بر گیرنده تمامی قطعات درب اتوماتیک است . ریل معمولا با رنگ آنادایز (نقره ای) عرضه میشود ولی برحسب سلیقه کارفرما میتوان با تغییر رنگ کوره ای ،آن را با نما و محیط هم سو کرد و کاور تمامی قطعات درب اتوماتیک در آخر بوسیله یک کاور هم رنگ پوشیده میشوند که این کار خود چند دلیل دارد :حفظ ظاهر و کامل کردن زیبایی درب شیشه ای اتوماتیک از دید بیننده و دومین عامل حفاظت از قطعات درب اتوماتیک در برابر ضربه ، گرد و خاک ، سرقت و . . .

ریل اپراتور در شیشه ای - کاور اپراتور در اتوماتیک | ایران فیدار

چشمی لای دری

چشمی لای دری جز قطعاتی است که روی لت های ثابت نصب می گردد. چشمی های بالا سری اغلب جلوی درب را می بینند و در واقع افرادی که جلو یا پشت درب قرار گرفتند دیده می شوند و درب باز خواهد شد. پس از عبور کردن شما از جلوی چشمی های بالا سری درب ( لنگه های متحرک ) بصورت خودکار بسته خواهد شد. حال اگر شما بین دو لنگه قرار بگیرید چشمی های بالا سری شما را نخواهند دید و در نتیجه فرمان بسته شده صادر شده و لنگه های متحرک به شما برخورد خواهند کرد. برای جلوگیری از این برخورد روی درپوش لنگه های ثابت در ارتفاع ۶۰ سانتیمتری از زمین یک جفت چشمی مادون قرمز نصب خواهد شد و زمانیکه شما بین دو لنگه قرار بگیرید ارتباط مادون قرمز این چشمی ها قطع شده و در نتیجه درب باز خواهند ماند.

چشم بین درب اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار

هنگر اپراتور

متعلقات اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای شامل موارد زیادی می باشد. هنگر جز قطعاتی است که داخل ریل اصلی در قسمت داخلی قرار می گیرد. همانطور که گفته شد پس از رویت شخصی در جلوی درب موتور اپراتور حرکت کرده و تسمه هم در نتیجه حرکت خواهد کرد. لنگه های متحرک به همین تسمه ها متصل بوده تا با حرکت تسمه لنگه ها هم حرکت کند. قطعه ای که از تسمه به لنگه ها متصل است هنگر نامیده می شود. هنگر ها دارای دو تا سه غلطک می باشند . هنگر ها توسط خار هنگر به لت ها متصل می شود.

انواع هنگر اپراتور در اتوماتیک شیشه ای | ایران فیدار