ایران فیدار > درب اتوماتیک در اصفهان > درب اتوماتیک کرکره ای در اصفهان > قطعات و یراق آلات درب کرکره ای
لوازم درب کرکره برقی | ایران فیدار

قطعات و یراق آلات کرکره برقی

درب اتوماتیک کرکره برقی همواره از گذشته تا به امروز در فروشگاه ها و اکثر مکان ها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه به لطف پیشرفت و گسترش دانش و فناوری درب اتوماتیک کرکره ای یا رول آپ در اکثر فروشگاه ها و همچنین مجتمع ها کاربرد عمده و جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. درب کرکره ای اتوماتیک به شکل بی صدا عمل می کند.
یکی از اصلی ترین ویژگی های کرکره برقی راحتی و آسانی در استفاده از آن است. کرکره های سنتی نیاز به نیروی انسانی زیادی برای جابه جایی و باز و بسته شدن دارند. اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود کرکره های پیشرفته و سر و صدای کمتری دارد. از کرکره برقی برای درب کرکره ای پارکینگ منازل و مجتمع های مسکونی استفاده می شود. همچنین در کارخانه ها و سوله ها نیز به کار می رود. یراق آلات و قطعات کرکره برقی شامل موتور، تیغه و سایر متعلقات می باشد. برای آشنایی بیشتر با قطعات و یراق آلات کرکره برقی به توضیح مختصری از هر کدام می پردازیم.


متعلقات کرکره برقی در اصفهان - یراق کرکره برقی - قطعات کرکره برقی | ایران فیدار

موتور درب اتوماتیک کرکره ای

موتور وسیله‌ای است که می‌تواند نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کند و بدین‌صورت نیروی لازم برای حرکت و یا چرخش اجسام را تأمین نماید. موتور کرکره برقی هم دقیقا همین کار را انجام می‌دهد. این موتور نیروی برق را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند و از طریق دیگر اجزایی که در درب اتوماتیک کرکره برقی وجود دارد تیغه‌های کرکره را به‌طرف بالا و پایین باز و بسته کند. وزن کرکره برقی برحسب جنس و ضخامت کرکره ها متغیر است. از طرفی توان و قدرت موتوری که بر روی کرکره‌ی برقی نصب می‌شود باید با وزن کرکره برقی تناسب داشته باشد و تحمل وزن و کشش آن را داشته باشد. در غیر این صورت نمی‌تواند نیروی لازم برای باز و بسته کردن درب کرکره ای را تأمین نماید.
موتور توبولار یک موتور کوچک و کم حجم است که برای کرکره برقی پنجره و کرکره برقی پارکینگ در منازلی که کمتر در معرض تردد و باز و بسته شدن هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. این موتور به صورت لوله مانند طراحی شده است. موتور توبولار یکی از انواع رایج موتور کرکره های اتوماتیک می باشد.
موتور ساید مناسب برای کرکره برقی سنگین می باشد. به عنوان مثال درب کرکره ای مورد استفاده در محیط های صنعتی مانند درب اتوماتیک کرکره ای کارخانه و درب اتوماتیک کرکره ای سوله می باشد. همچنین در کرکره برقی پارکینگ مکان های پرتردد مانند مجتمع و برج های مسکونی و تجاری به کار می رود.


تیغه کرکره برقی

ساختار کرکره‌ برقی با درب های کرکره برقی قدیمی تفاوت دارد. کرکره‌های برقی از اجزایی به نام تیغه تشکیل‌شده‌اند. تیغه‌ها در ابعاد یکسان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها به‌صورت صفحات افقی کنار یکدیگر چیده می‌شوند و به‌وسیله‌ی انرژی الکتریکی به‌صورت رولی باز و بسته می‌شوند و به سمت بالا و پایین حرکت می‌نمایند. هنگام باز شدن تیغه‌های درب اتوماتیک کرکره برقی و با قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر یک صفحه‌ی منسجم و یکپارچه‌ی بسیار مقاوم تشکیل می‌شود که به‌عنوان یک لایه‌ی امنیتی قوی برای کرکره برقی عمل می‌کند و تمامی ناحیه‌ی موردنظر را به‌طور کامل و یکپارچه می‌پوشاند. اندازه و ابعاد تیغه‌های درب اتوماتیک کرکره ای بنا بر ابعاد محیط تحت پوشش و ارتفاع و عرض آن برش داده می‌شود تا کرکره برقی به‌صورت اندازه و دقیق ساخته شود.در طراحی و ساخت این نوع از درب کرکره‌ ای به‌تمامی جنبه‌ها توجه خاص شده است. برای طراحی از ایمنی و کیفیت تا زیبایی و ظرافت در نظر گرفته‌شده است. به همین دلیل جنس تیغه‌های کرکره برقی متنوع است.
انواع تیغه درب کرکره ای شامل تیغه آلومینیوم (دو جداره)، تیغه پلی کربنات (شفاف) ، تیغه گالوانیزه و تیغه فوم دار می باشد.

یراق آلات کرکره در اتوماتیک - تیغه رنگ استاتیک | ایران فیدار

در اتوماتیک کرکره ای اصفهان - کرکره اتوماتیک - قطعات کرکره برقی | ایران فیدار

انواع تیغه کرکره برقی

به جهت اهمیت فراوان تیغه در درب های اتوماتیک کرکره ای، در این بخش به اختصار به انواع تیغه های موجود در بازار اشاره می کنیم.
تیغه آلومینیومی
تیغه آلومینیومی درب اتوماتیک کرکره ای یکی از رایج ترین تیغه های مورد استفاده در کرکره برقی می باشد. این نوع تیغه کرکره برقی به صورت تک جداره و دو جداره تولید و نصب می شود. نوع تک جداره آن به علت عدم عایق صوتی و حرارتی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما تیغه کرکره برقی دو جداره با لایه فوم میانی برای تولید درب اتوماتیک کرکره ای منازل و درب اتوماتیک کرکره ای سایر مکان ها بسیار کاربرد دارد. علت محبوبیت در اتوماتیک کرکره ای با تیغه آلومینیوم خواص ویژه این آلیاژ می باشد. به عنوان مثال مقاومت تیغه آلومینیومی در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت زیادی دارد. همچنین این تیغه بسیار سبک است.
تیغه گالوانیزه یا فولادی

تیغه گالوانیزه یا تیغه آلومینیوم فوم دار یکی دیگر از تیغه های تولید شده برای کرکره برقیو در اتوماتیک کرکره ای می باشد. تیغه گالوانیزه نسبت به تیغه آلومینیومی محبوبیت کمتری دارد. اما در تولید کرکره برقی مراکز صنعتی و کارخانه ها کاربرد دارد.
تیغه پلی کربنات

تیغه پلی کربنات به علت شفافیت و مقاومت بسیار بالا در ساخت درب کرکره ای مکان هایی که نیاز به امنیت بیشتری دارند به کار می رود. تیغه پلی کربنات یا شفاف یک تیغه بسیار مرغوب است که از پلی کربنات ساخته می شود. شفاف بودن پلی کربنات باعث می شود که از آن در ساخت درب کرکره برقی مکان هایی که نیاز به دیده شدن فضای داخلی از بیرون می باشد، استفاده شود.


صفحه پلیت به عنوان پایه اصلی در موتور کرکره برقی و به صورت جفتی مورد استفاده قرار می گیرد. سمت بالای موتور از دو نقطه به صفحه پلیت متصل می شود و در مرکز صفحه پلیت قرار می گیرد. نحوه قرار گیری صفحه پلیت مانند دو گوش می باشد که در اطراف قوطی های کار در دو طرف نصب می شود. این مدل از قطعات درب اتوماتیک کرکره ای وظیفه نگه داشتن اندکپ و موتور را به عهده دارد. صفحه پلیت متناسب برای انواع مختلف موتورهای کرکره برقی موجود می باشند. صفحه پلیت ها در مدل شیاردار و لبه دار موجود می باشند که صفحه پلیت شیار دار در دو اندازه و ضخامت های متفاوت موجود می باشند.
شفت، از جمله قطعاتکرکره برقی است که به صورت لوله ای آهنی گرد یا هشت ضلعی می باشد. وظیفه شفت چرخاندن تیغه کرکره برقی است که روی شفت قرار می گیرد. در واقع قدرت حرکت شفت نیز از طریق اعمال مجموعه وار صفحه پلیت، اندیکپ و موتور می باشد. جنس شفت در درب اتوماتیک کرکره ای از فولاد و آهن می باشد.قطر شفت ها را متناسب با وزن تیغه و موتور کرکره برقی باید انتخاب کرد. هر چه قطر شفت بالاتر باشد کارآیی شفت و کرکره برقی افزایش پیدا می کند. در موتورهای ساید لوله شفت از یک طرف به گیربکس موتور کرکره برقی و از طرف دیگر توسط دیگر قطعاتکرکره برقی شامل اندکپ و بلبرینگ به صفحه پلیت وصل می شود.
درزگیر مویی از دیگر قطعات کرکره برقی،به صورت چند توپ مویی موجود است که در مقیاس متر مورد استفاده قرار می گیرد محل قرار گیری مویی در داخل ریل درون مقطع می باشد. برای ایجاد حرکت امن تیغه های کرکره برقی از ریل استفاده می شود که در دو طرف دهانه درب اتوماتیک کرکره ای نصب می گردد. جنس ریل ها از آهن و آلومنیوم می باشد. ریل ها در اندازه و ابعاد مختلفی در بازار موجود می باشد که متناسب با اندازه تیغه های کرکره برقی و اندازه کلی درب اتوماتیک کرکره ای میتوان آن را تهیه نمود. اندازه ریل ها معمولا بین ۳-۴ متر می باشد که بسته به اندازه مورد نظر برش داده می شود. مویی در داخل مقطعی که درون ریل قرار دارد جای می گیرد.
اندکپ و بلبرینگ از قطعات کرکره برقی است که یک سر آن به شفت جوش داده می شود و سر دیگر آن بوسیله یاتاقان به صفحه پلیت متصل می گردد. این دسته از  قطعات کرکره برقی به همراه یاتاقان می باشد. بار یک طرف درب کرکره ای بر روی اندکپ بلبرینگ می باشد زیرا در یک سمت این قطعه کرکره برقی، موتور قرار گرفته است ؛ بنابراین تکیه اصلی درب اتوماتیک کرکره ای روی اندکپ بلبرینگ است. اندکپ های همراه یاتاقان از پولک و شفت تشکیل شده که در برابر خوردگی بسیار مقاوم می باشند.
برای افزایش ایمنی کرکره برقی از جاقفلی استفاده می شود. جاقفلی دو ورق آهنی با عرض ۳-۵ سانتی متری و دارای لبه های سوراخ دار است که وجود سوراخ ها برای اتصال جاقفلی بوسیله پیچ به دیوار و لبه دیگر را به کرکره برقی اتصال می دهند. برای تعیین محل قرار گیری جاقفلی حتما باید کرکره برقی بسته باشد تا بتوان اندازه دقیق را مشخص نمود تا بعد از باز و بسته کردن درب اتوماتیک کرکره ای سوراخ ها دقیقا روی هم بیفتید تا بتوان از قفل استفاده کرد. جا قفلی برای زمانهایی نصب می شود که خلاص کن موتور کرکره برقی نیز نصب شده باشد.
اهرم یا خلاص کن درب کرکره برقی زمانی کاربرد پیدا می کند که درب اتوماتیک کرکره ای به منبع انرژی که همان برق است متصل نباشد. در کرکره های برقی که مجهز به سیستم ups می باشند دیگر از اهرم یا خلاص کن استفاده نمی شود. محل قرار گیری اهرم بر اساس نوع موتور کرکره برقی متفاوت می باشد. استفاده از اهرم باعث می شود تا از افتادن ناگهانی کرکره برقی جلوگیری کند و از تلفات احتمالی جلوگیری شود. برای استفاده از خلاص کن دستی نیاز به اهرم می باشد تا خلاص کن کارآرایی مطلوب را داشته باشد.
چشمی که توسط اشعه مادون قرمز کار می کند از قطعات درب اتوماتیک کرکره ای است که به صورت جفت می باشد و کرکره برقی به فاصله ارتفاع ۶۰ سانتی متر از سطح زمین نصب می شود. دو چشمی کرکره برقی به صورتی نصب می شوند که در یک راستا قرار می گیرند و توسط اشعه مادون قرمز یک دیگر را تشخیص می دهند و اگر در زمان فعال بودن چشمی مانعی بین دو چشمی کرکره برقی قرار بگیرد ارتباط بین چشمی ها از طریق شکسته شدن خط مادون قرمز قطع می گردد و در نتیجه فرمان توقف باز یا بسته شدن کرکره برقی را اعلام می کند. روی هر چشمی یک واشر وجود دارد که باعث جلوگیری از  ورود آب و یا رطوبت به داخل چشمی می شود. توجه داشته باشید که هنگام ایجاد اختلال در کارکرد چشمی کرکره برقیابتدا باید از سالم بودن واشر داخل چشمی مطمئن بود.
برد کنترل مرکزی جزو اصلی ترین یراق آلات کرکره برقی می باشد که کنترل و مدیریت کرکره برقی بر عهده این قسمت است. این نوع از قطعات کرکره برقی دارای سوکت موتور، برق و چشمی می باشد: که تمامی سیم های موتور به این سوکت موتور متصل می شود و سوکت برق، برق تمام اجزا و برد کرکره برقی را تامین می کند. برد دارای دکمه تایمر می باشد که زمان باز و بسته شدن خودکار کرکره برقی را می توان بوسیله دکمه تایمر تنظیم نمود. در انواع مختلفی از برد های کرکره برقی از ادیپ سویچ استفاده شده که این سوییچ ها کارایی مختلفی دارند، از جمله می توان به تغییر جهت حرکت موتور، تنظیم چندین ریموت برای باز و بسته کردن انواع کرکره برقی، همچنین تنظیم زمان بسته شدن رول تیغه کرکره برقی پس از زمان مشخصی باز بودن اشاره کرد.
از دیگر قطعات کرکره برقی می توان به فلاشر اشاره کرد که در واقع یک چراغ چشمک زن می باشد و برای باز و بسته شدن درب اتوماتیک کرکره ای مورد استفاده قرار می گیرد که مستقیما به برد یا ریسیور متصل می شوند و نصب آن ها بر روی سیستم بصورت یک آپشن اضافه است. اصولا در درب کرکره ای پارکینگ ها کاربرد دارد و برای درب کرکره ای مغازه کمتر استفاده می شود.
کاربرد این مدل از یراق آلات کرکره برقی شاید به اهمیت چشمی نباشد اما می تواند هشدار دهنده ی خوبی در شب باشد و به این صورت عمل می کند که هنگام باز و بسته شدن کرکره برقی به وسیله ی چراغ چشمک زن هشدار می دهد. فلاشر کرکره برقی در دو ولتاژ ۲۴ و ۲۲۰ ولت تولید می شود.

بخش مکانیکی درب کرکره ای را یراق آلات کرکره برقی تشکیل میدهد. کیفیت و صحت عملکرد قطعات کرکره برقی بر نحوه کار درب اتوماتیک کرکره ای بسیار تاثیر گذار است؛ بنابراین برای انتخاب مناسب ترین یراق آلات کرکره برقی باید از کارشناسان خبره در این زمینه بهره برد. ایران فیدار با بهره گیری از موتورهای پرقدرت و قطعات با کیفیت، ظاهری شکیل و نمایی بی‌مانند را برای واحدهای اداری،تجاری،بیمارستانی، مسکونی و ... مشتریان می‌آفرینند.‌ شما می توانید برای مطالعه مقالات بیشتر به صفحه انواع موتور درب کرکره ای ، قطعات و یراق آلات درب اتوماتیک بازویی و قطعات و یراق آلات درب اتوماتیک ریلی مراجعه فرمایید.